1

ZWYCIĘZCA
koldra obciążeniowa dla dzieci liski

Ocena: 9.3/10

  • Jakość
  • Cena
  • Ilość wzorów
  • Estetyka wykonania

  • Z KODEM RANKING10 - 10% RABATU

Zwycięzca rankingu kołder dla dzieci
kołdra obciążeniowa SleepChanger


Wśród wielu modeli kołderek obciążeniowych przeznaczonych dla najmłodszych użytkowników, pierwsze miejsce przypadło kołdrze firmy SleepChanger. Dzięki niej dziecko pozbędzie się wielu dolegliwości utrudniających lub uniemożliwiających zaśnięcie, prześpi spokojnie całą noc, a rano wstanie pełne ochoty do zabawy lub nauki.
Skuteczność zastosowania kołder obciążeniowych, nazywanych też sensorycznymi, u dzieci potwierdzają pozytywne opinie nie tylko specjalistów, lecz przede wszystkim rodziców, mogących wreszcie cieszyć się z dobrego snu i wypoczynku swoich pociech:

opinie kołdry obciążeniowe sleepchanger

Kołdra obciążeniowa SleepChanger – najważniejsza jest jakość


Kiedy spojrzymy na kołderkę obciążeniową dla dzieci, zauważymy, że zewnętrznie nie różni się zbytnio od „zwykłych” modeli. Ma kolorową poszewkę wykonaną z wysokiej jakości materiałów, którą można prać w pralce w temperaturze 30 stopni, a w ofercie SleepChanger znajdziemy aż 4 wersje kolorystyczne.
Różnica tkwi w wypełnieniu, którym nie jest puch lub syntetyczne mikrowłókna, lecz niewielkie szklane kulki i to właśnie one sprawiają, że kołdra sensoryczna ma tak unikalne właściwości, zapewniając optymalny poziom obciążenia. Wypełnienie jest w stu procentach hipoalergiczne, a część z wkładem także można prać w pralce, oczywiście po sprawdzeniu, czy jego masa nie przekracza maksymalnej ładowności bębna.
Ilość modeli w pełni zaspokoi wymagania każdego rodzica i jego pociechy, dostępne są 3 rozmiary kołder: 90 x 120 cm, 100 x 150 cm i 110 x 170 cm. Tak samo duży jest wybór ciężaru obciążenia, od 2 do 8 kg.



Kołdra obciążeniowa SleepChanger – jak działa na Twoje dziecko


Kołdry obciążeniowe, również w wersji dla najmłodszych, mają stosunkowo krótką historię, lecz już zdobyły liczne grono zadowolonych użytkowników. Powstały w ubiegłym stuleciu, a jako pierwsza stworzyła je amerykańska trenerka terapii sensorycznej Tiny Champagne, opierając się na wynikach badań dr Temple Grandin. Badała ona wpływ nacisku w łagodzeniu symptomów autyzmu, sama od dzieciństwa cierpiąc na tę chorobę.
Obie te panie opisały dokładne działanie obciążenia na układ czucia głębokiego człowieka, czyli tzw. układ proprioceptywny. Nacisk wypełnienia kołderki sensorycznej aktywizuje tworzące go receptory w mięśniach, stawach i ścięgnach, dzięki czemu użytkownik, w tym i dziecko:

• jest bardziej świadomy położenia swojego ciała;
• może pewniej kontrolować jego ruchy;
• zachowuje stabilizację ciała niezależnie od położenia;
• skuteczniej reguluje napięcie mięśniowe.



Czym różni się kołdra sensoryczna od koca sensorycznego?


rożnica między kołdrą a kocem obciążeniowym

Kołdra obciążeniowa SleepChanger – na co pomaga


Dobierając odpowiednią kołdrę obciążeniową dla dziecka i stosując ją zgodnie z zaleceniami producenta, można wydatnie zredukować, a nawet częściowo wyeliminować negatywne symptomy takich chorób jak:

Autyzm


Poważne całościowe zaburzenia rozwojowe o zróżnicowanym nasileniu objawów, którymi są także problemy z zasypianiem, bezsenność, nadpobudliwość ruchowa, czy stany napięcia nerwowego i silne pobudzenie powodujące huśtawki nastrojów. Użycie w tym przypadku kołderki obciążeniowej pozwala wyciszyć i uspokoić chorego. Delikatny nacisk ułatwia zaśnięcie, blokując docieranie bodźców zewnętrznych, dając spokojny, mocniejszy sen i podnosząc jednocześnie jego zdolności komunikacyjne.

ADHD


Fachowo nazywane nadpobudliwością ruchową z deficytem uwagi i właśnie dla małych pacjentów cierpiących na tę chorobę idealnym rozwiązaniem jest dobrana do ich wagi kołdra z wypełnieniem ze szklanych kulek. Dzięki niej szybko złagodzimy najbardziej uciążliwe symptomy ADHD, nadpobudliwość, budzenie się w nocy, zbytnią ruchliwość, bezdech senny, trudności z koncentracją i pamięcią. Badania z 2015 roku wykazały, że dziecko odpoczywające pod kołdrą sensoryczną wykazuje właśnie większe s ienie w ciągu dnia i jest mniej rozkojarzone. Pamiętajmy, że kołderki obciążeniowe można używać tylko u dzieci powyżej 3 roku życia i ważących więcej niż 22 kg, zawsze pod kontrolą osoby dorosłej. Obciążenie musi stanowić 10 procent wagi dziecka i należy je do niego przyzwyczaić w dwóch etapach, przez pierwszy tydzień 10 – 15 minut w dziennie, a później maksymalnie 20 – 30 minut.


2

MAXTID Weighted Blanket for Kids

Drugie miejsce
kołdra obciążeniowa dla dzieci dla dzieci

Ocena: 8.0/10

  • Jakość
  • Cena
  • Ilość wzorów
  • Estetyka wykonania

Miejsce drugie – MAXTID Weighted Blanket for Kids


Drugie miejsce rankingu zajęła kołdra sensoryczna MAXTID Weighted Blanket for Kids, model także przygotowany specjalnie dla najmłodszych, tak samo wypełniony szklanymi mikrogranulkami. Specyficzną cechą tego produktu jest wykonanie poszewki z materiału o różnym wykończeniu powierzchni, jedna strona jest gładka i bardzo miękka, druga zaś sztywniejsza i lekko chropowata.

Zdaniem producenta ma to zapewniać dodatkowe odczucia sensoryczne, jednak nie każdemu dziecku może to przypaść do gustu, zwłaszcza nadwrażliwym na bodźce dotykowe, objaw spotykany przy wielu dolegliwościach np. autyzmie. Kołdrę można prać w pralce po ustawieniu programu tzw. zimnego prania, lecz rodzi to następne pytanie, czy w ten sposób uda się z niej usunąć wszystkie zabrudzenia i dokładnie zdezynfekować. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci chorych, u których trzeba utrzymywać wysoki poziom higieny.

Jeśli chodzi o dostępność rozmiarów i ciężarów kołder MAXTID Weighted Blanket for Kids, to nie mamy zbyt dużych możliwości wyboru. Producent oferuje tylko dwie opcje i to jak na nasze warunki nietypowe, 122 x 91 cm i 152 x 104 cm, pierwsza z obciążeniem zaledwie 1,4 i 2,5 kg, a druga 3,2 i 4,5 kg. Kolorystyka również nie zachwyca, a dwa warianty to zdecydowanie za mało.


3

Sweetzer & Orange Weighted Blanket for Kids

Trzecie miejsce
kołdra sensoryczna dla dzieci

Ocena: 7.5/10

  • Jakość
  • Cena
  • Ilość wzorów
  • Estetyka wykonania

Miejsce trzecie – Sweetzer & Orange Weighted Blanket for Kids


Trzecie miejsce zajął następny produkt zagranicznego wytwórcy, Sweetzer & Orange Weighted Blanket for Kids, który, jego zdaniem, spełnia podwójną funkcję, ogrzewa w zimie i ochładza w lecie. Ma to zapewnić „oddychająca” poszewka, jednak materiał, z jakiego ją wykonano, wydaje się zbyt delikatny i podatny na uszkodzenia, zwłaszcza przy intensywnym użytkowaniu np. przez dziecko z ADHD.

Pokrycie go z jednej strony wypustkami także nie przypadło nam do gustu, nie każdemu maluchowi będzie to odpowiadać, może powodować dyskomfort utrudniający lub wręcz uniemożliwiający zasypianie, co stawia pod znakiem zapytania sens stosowanie tej właśnie kołdry. Podobnie, jak w przypadku miejsca drugiego, nie mamy również zbyt dużych możliwości wyboru rozmiaru i wagi obciążenia. Znów dostępne są tylko dwie kołdry Sweetzer & Orange Weighted Blanket for Kids, 122 x 91 cm o masie 2,3 kg i 142 x 104 cm, z wypełnieniem ważącym 3,2 kg.

W kwestii wariantów kolorystycznych jest równie skromnie, porównując zwłaszcza z wyborem kołder obciążeniowych SleepChanger, a jedna opcja to za mało, aby zadowolić wymagających najmłodszych klientów.