1

ZWYCIĘZCA
koldra obciążeniowa dla dorosłych sleepchanger szara

Ocena: 9.4/10

  • Jakość
  • Cena
  • Ilość wzorów
  • Estetyka wykonania

  • Z KODEM RANKING10 - 10% RABATU

Zasłużony zwycięzca rankingu
kołdra obciążeniowa SleepChanger


Pierwsze i w pełni zasłużone miejsce w rankingu zajmuje kołdra obciążeniowa SleepChanger, zrobiona z najwyższej jakości materiałów zapewniających komfort i długie lata użytkowania. Wypełniona drobnymi szklanymi kulkami o masie dobranej do użytkownika zapewnia mocny i spokojny sen. Jest to jedna z podstaw naszego zdrowia, gwarancja dobrego, regenerującego siły wypoczynku.
Łagodzi, a nawet całkowicie usuwa wszelkie negatywne czynniki mogące zakłócać zaśnięcie, także skutki chorób i innych dolegliwości. Jej skuteczność potwierdzają opinie zadowolonych użytkowników, chwalących sobie najważniejsze zalety, przede wszystkim skuteczność działania:

opinie kołdry obciążeniowe sleepchanger

Kołdra obciążeniowa SleepChanger – jak wpływa na ludzkie ciało


Kołdrami obciążeniowymi, znanymi również pod nazwą kołder sensorycznych, powinien się zainteresować każdy, kto ma już dość swoich problemów ze snem i zasypianiem. Powstały w wyniku badań prowadzonych przez dr A. Jean Ayres, która stworzyła teorię integracji sensorycznej i dr Temple Grandin, badającej wpływ nacisku na leczenie osób autystycznych. Jako pierwsza zastosowała to w praktyce terapeutka Tiny Champagne, wszywając obciążenie do swojej własnej kołdry.

Zasada działania kołder obciążeniowych SleepChanger opiera się na stymulacji układu warunkującego czucie głębokie. Fachowo nazywa się go układem proprioceptywnym, jego receptory, umieszczone w mięśniach, stawach, oczach, uszach oraz ścięgnach, reagują na nacisk i odpowiadają za:

• utrzymanie stabilizacji ciała, także we śnie;
• pełną świadomość pozycji, w jakiej ciało się znajduje;
• panowanie nad jego ruchami;
• właściwy stopień napięcia mięśniowego;
• regulację wydzielania hormonów odpowiedzialnych za wypoczynek i sen, serotoniny, „hormonu szczęścia” i melatoniny.



Kołdra obciążeniowa SleepChanger – zastosowanie


Pobudzenie układu czucia głębokiego do większej aktywności niesie ze sobą liczne korzyści zdrowotne, dlatego kołdra sensoryczna znajduje zastosowanie w leczeniu i łagodzeniu objawów wielu dolegliwości, takich jak:

• zaburzenia snu i bezsenność, powodowane przez współistniejące choroby, niewłaściwą dietę, bezdech senny, problemy psychiczne, źle dobraną twardość materaca czy nieprzestrzeganie zasad higieny snu. Nacisk na ciało podczas snu usuwa skutki tych nieprawidłowości, co potwierdziły badania trójki naukowców, Ekholma, Spulbera i Adlera z 2020 roku;
• choroba Alzheimera, której jednym z objawów są rosnące trudności z zaśnięciem, obniżenie jakości snu, silne pobudzenie i nadpobudliwość ruchowa. Użycie kołdry obciążeniowej redukuje te symptomy, wycisza chorego, izoluje od negatywnych bodźców i pozwala mu spokojnie zasnąć;
• stres, negatywnie wpływający na cały organizm, prowadzący do wielu chorób, rozregulowujący wewnętrzny zegar biologiczny, przez co nie możemy zasnąć. Obciążenie kołdry redukuje większość objawów stresu, a jej skuteczność wykazały badania z 2013 roku;
• bóle, o różnym natężeniu i przyczynach, również przewlekłe, a kołdra obciążeniowa zmniejsza ich odczuwanie poprzez rozłożenie na większej powierzchni ciała;
• zespół niespokojnych nóg, RLS, niekontrolowane ruchy kończyn podczas snu, nad którymi pozwala zapanować obciążenie ich kołdrą.


Czym różni się kołdra obciążeniowa od koca obciążeniowego?


rożnica między kołdrą a kocem obciążeniowym

Kołdra obciążeniowa SleepChanger – dopasowana do użytkownika


Kołdry obciążeniowe SleepChanger są dostępne w szerokiej gamie modeli różniących się nie tylko kolorystyką poszewki, którą można prać w pralce, lecz przede wszystkim ciężarem szklanego wkładu. Producent, w wersji kołdry dla dorosłych, oferuje obciążenia 4, 6, 8, 10, 12 i 14 kg, pozwalające dopasować je do potrzeb konkretnego użytkownika.

Ciężar kulek oblicza się bardzo prosto, stanowi 10% masy ciała, trzeba się też do niego stopniowo przyzwyczajać. Najlepiej zrobić to w 4 etapach, przez kolejne 21 dni, począwszy od 10 – 15 minut dziennie, następnie 60 – 120 minut, aż po moment, kiedy będzie można przykrywać się przez całą noc. Kołdra dostępna jest także w dwóch rozmiarach, 135 x 200 cm lub 155 x 220 cm, czyli zarówno dla niższych, jak i wysokich osób.


2

Brooklyn Beeding The Dual Therapy Weighted Blanket

Drugie miejsce
kołdra sensoryczna dla dorosłych

Ocena: 8.1/10

  • Jakość
  • Cena
  • Ilość wzorów
  • Estetyka wykonania

Miejsce drugie – Brooklyn Beeding The Dual Therapy Weighted Blanket


Miejsce drugie w naszym rankingu zajęła kołdra obciążeniowa o wyjątkowo długiej nazwie, Brooklyn Beeding The Dual Therapy Weighted Blanket. Jak sama nazwa wskazuje, oferuje podwójne działanie lecznicze, sprawdzając się w łagodzeniu objawów opisanych powyżej dolegliwości, pomagając jednakże tylko dorosłym, ponieważ występuje wyłącznie w wersji dla takich osób. Jest to naszym zdaniem wada, niedostępność dla najmłodszych użytkowników, którzy także mogliby skorzystać z jej terapeutycznych właściwości.

Poszewka kołdry Brooklyn Beeding The Dual Therapy Weighted Blanket wykonana jest z mocnych tkanin, w zimne dni ogrzewając, a w letnie przyjemnie ochładzając ciało i też można ją prać w pralce. Tutaj niestety ujawnia się kolejny problem, kołdra jest dostępna tylko w jednym rozmiarze i to dosyć nietypowym, 152 x 200 cm, co również możemy uznać za wadę i w dwóch wagach 6,8 i 9 kg.

Te dwie wady, naszym zdaniem, czynią kołdrę Brooklyn produktem mniej atrakcyjnym, szczególnie jeśli chodzi o dobór wielkości do wzrostu przyszłego użytkownika. Z kolei brak wersji dla dzieci ogranicza jej użycie do jednej grupy wiekowej, więc zdecydowanie lepszym wyborem będzie skorzystanie z oferty kołder obciążeniowych SleepChanger.


3

Gravity Weighted Blanket

Trzecie miejsce
kołdra sensoryczna dla dorosłych

Ocena: 7.9/10

  • Jakość
  • Cena
  • Ilość wzorów
  • Estetyka wykonania

Miejsce trzecie – Gravity Blanket


Najniższe miejsce podium zajęła kołdra sensoryczna aż zza oceanu, Gravity Weighted Blanket, wyróżniająca się wypełnieniem, różniącym się od zastosowanego w przypadku zwycięzcy naszego rankingu, kołdry SleepChanger. Zazwyczaj wypełnieniem są drobne kulki szklane, ewentualnie drobne kamyczki, a dla miłośników rozwiązań stricte ekologicznych używa się dokładnie oczyszczonych pestek owoców np. wiśni.

Producent kołdry obciążeniowej Gravity Blanket zdecydował się jednak na inne rozwiązanie, mikrogranulki szklane o mniejszej niż zwykle średnicy. Nie jest to może poważna wada, lecz takie wypełnienie wydaje się nieco mniej odporne na ewentualne uszkodzenia, granulki mogą również nierównomiernie rozkładać się wewnątrz kołdry. Jednakże zdaniem producenta wszystko to zależy od ścisłego przestrzegania zaleceń dotyczących eksploatacji.

Materiał, z którego wykonano Gravity Blanket ma poszewkę wykonaną z materiału niższej jakości. Można się więc zastanawiać, czy będzie w stanie wytrzymać intensywne użytkowanie i nie ulec w tym czasie uszkodzeniu lub zniszczeniu. Kołdra sensoryczna Gravity Weighted Blanket jest dostępna w trzech ciężarach wypełnienia: 7 kg, 9 kg i 11 kg.