1

ZWYCIĘZCA
koc obciążeniowy dla dorosłych sleepchanger szary

Ocena: 9.4/10

 • Jakość
 • Cena
 • Ilość wzorów
 • Estetyka wykonania

 • Z KODEM RANKING5 - 5% RABATU

Pierwsze miejsce w rankingu
koc obciążeniowy dla dorosłych SleepChanger


W naszym rankingu koców obciążeniowych dla dorosłych pierwsze miejsce zajął produkt firmy SleepChanger. Jednym z czynników, które dały mu w pełni zasłużone zwycięstwo, są najwyższej jakości, wytrzymałe materiały użyte przez producenta, gwarantujące długie lata bezproblemowego użytkowania. Koc ma idealnie dobraną masę wypełniających go szklanych kulek, zapewniając wszystkie efekty, jakich po nim oczekujemy. Równie prosta jest jego konserwacja, trzeba tylko przy praniu przestrzegać zaleceń opisanych w dołączonej instrukcji.
Możemy więc liczyć na długi, mocny i spokojny sen oraz złagodzenie objawów wielu nękających nas dotychczas przypadłości. Korzyści z przykrywania się kocem obciążeniowym, a nie zwykłą kołdrą, nie da się zbagatelizować, jego rozliczne zalety podkreślają pozytywne opinie użytkowników:

opinie koce obciążeniowe sleepchanger

Koc obciążeniowy dla dorosłych SleepChanger – na czym polega jego działanie


Podobne zdanie na temat koców obciążeniowych dla dorosłych, jak użytkownicy, mają specjaliści od zaburzeń snu, w swoich opiniach podkreślający przede wszystkim ich zasadę działania. U jej podstaw leży praca dr Temple Grandin, zajmującej się wpływem nacisku na ciało osób ze spektrum autyzmu. Z jej wynikami zapoznała się trenerka terapii integracji sensorycznej Tiny Champagne i jako pierwsza wszyła odpowiednio dobrane obciążenie do swojego koca.

Jednocześnie opisała dokładnie jego działanie, potwierdzone później innymi badaniami, dzięki czemu wiemy, że wypełnienie koca obciążeniowego stymuluje układ proprioceptywny, nazywany układem czucia głębokiego. Tworzą go liczne receptory znajdujące się w różnych częściach ciała, między innymi w mięśniach, układzie stawowym, oczach i uszach. Reagują one na siłę nacisku obciążenia koca, umożliwiając:

• zachowanie świadomości pozycji, w jakiej w danym momencie znajduje się nasze ciało;
• jego stabilizację, również w nocy, we śnie;
• lepsze panowanie nad ruchami ciała niezależnie od położenia, także w nocy;
• kontrolę nad poziomem napięcia mięśniowego;
• regulację ilości hormonów wpływających na wypoczynek i jakość snu, serotoniny, nazywanej „hormonem szczęścia” oraz melatoniny.


Czym różni się koc obciążeniowy od kołdry obciążeniowej?


rożnica między kocem a kołdrą obciążeniową

Koc obciążeniowy dla dorosłych SleepChanger – kiedy warto go zastosować


Odpowiednio dobrana masa szklanych kulek wypełniających koc obciążeniowy dla dorosłych SleepChanger, skutecznie pomaga złagodzić symptomy rozlicznych dolegliwości, a w wielu przypadkach nawet całkowicie je usunąć, sprawdzając się zwłaszcza przy:

• problemach ze snem, zaburzeniach prowadzących niekiedy do bezsenności, których przyczyną może być źle skomponowana, ciężkostrawna dieta powodująca zaburzenia trawienne, bezdech senny, czy niezachowanie zalecanych zasad higieny snu. Zastosowanie koca obciążeniowego pomaga szybciej zasnąć i przespać całą noc, co zweryfikowały w 2020 roku badania przeprowadzone przez trójkę naukowców, Ekholma, Spulbera i Adlera;
• chorobach neurodegeneracyjnych, przede wszystkim przy chorobie Alzheimera, negatywnie wpływającej na jakość snu i wypoczynku, objawiającej się niekiedy silną nadpobudliwością ruchową, nad którą pozwala zapanować otulenie kocem obciążeniowym. Jego nacisk szybko usuwa wszystkie negatywne bodźce, chory spokojnie zaśnie i rano wstanie wypoczęty i spokojniejszy;
• bólach, często przewlekłych i o silnym natężeniu, których odczuwanie pomoże złagodzić równomierne wypełnienie koca pozwalające rozłożyć je na większej powierzchni ciała;
• RLS, zespole niespokojnych nóg, którego objawem są gwałtowne ruchy lub drżenie kończyn dolnych i można je ograniczyć, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie wyeliminować, przy użyciu koca ze szklanym obciążeniem;
• stresie, zespole zaburzeń mającym wyjątkowo negatywny wpływ na cały stan zdrowia. Jednym z jego symptomów są problemy ze snem, trudności z zaśnięciem mogące doprowadzić do chronicznej bezsenności. W 2013 roku prowadzono badania nad wpływem koców obciążeniowych nad redukcją objawów stresu, uzyskując bardzo zadowalające rezultaty.


Koc obciążeniowy dla dorosłych SleepChanger – dokładne dopasowanie do użytkownika


Największą skuteczność działania koca obciążeniowego na wymienione wyżej dolegliwości uzyskamy, jeśli dokładnie dopasujemy go do przyszłego użytkownika. Ułatwia to szeroka oferta SleepChanger, a najważniejszą zasadą jest dopasowanie wagi wypełnienia ze szklanych kulek, która powinna wynosić 10% masy jego ciała. Jeśli zaś chodzi o długość koca, to musi być ona o 20 cm dłuższa od wzrostu użytkownika.

Kolejną zasadą jest stopniowe przyzwyczajanie się do masy wypełnienia, aż w 4 etapach, początkowo przez 10 – 15 minut dziennie, potem 60 – 120 minut i dopiero po dalszych 2 tygodniach będzie można się przykrywać kocem obciążeniowym przez całą noc.


2

Luna Cotton Weighted Blanket

Drugie miejsce
koc sensoryczny dla dorosłych

Ocena: 8.1/10

 • Jakość
 • Cena
 • Ilość wzorów
 • Estetyka wykonania

Drugie miejsce w rankingu – Luna Cotton Weighted Blanket


Drugie miejsce w tym rankingu zajął koc obciążeniowy dla dorosłych amerykańskiej firmy Luna, także dostępny w kilku wagach wypełnienia, którym również są bardzo drobne szklane kulki oraz w rozmiarach umożliwiających dopasowanie do użytkownika. Materiał, z jakiego wykonano koc, ma według producenta ułatwiać przepływ powietrza, umożliwiając oddychanie skóry. Z jednej strony można tu uznać za dużą zaletę, lecz dla niektórych użytkowników okazuje się to pewną wadą.

Specyfika struktury materiału wymaga zachowania odpowiednich warunków prania, zwłaszcza niskiej temperatury, której przekroczenie kończy się zazwyczaj zmianą rozmiarów koca, po prostu jego skurczeniem. Jako kolejną wadę użytkownicy wskazują materiał wypełniający koc obciążeniowy Luna Cotton Weighted Blanket, tak drobne kulki, że przypominają szklany piasek. W przypadku jakiegokolwiek rozdarcia poszewki i wysypania wkładu musimy liczyć się z jego kłopotliwym usunięciem, jednocześnie tak małe wypełnienie może nierównomiernie rozkładać się na powierzchni ciała.


3

Bearaby Cotton Napper Blanket

Trzecie miejsce
koc sensoryczny dla dorosłych

Ocena: 7.9/10

 • Jakość
 • Cena
 • Ilość wzorów
 • Estetyka wykonania

Trzecie miejsce w rankingu – Bearaby Cotton Napper Blanket


Na ostatnie miejsce podium zasłużył koc obciążeniowy dla dorosłych firmy Bearaby Cotton Napper Blanket, także zapewniający zupełnie nową jakość snu i wypoczynek, o jakim można było dotychczas marzyć. Wykonany jest z bardzo grubo tkanej dzianiny, przez co wygląda, jakby był robiony na drutach, co ponownie może powodować pewne problemy z praniem. Jeśli ma zostać zachowany właściwy układ splotów tkaniny, trzeba ją będzie odwirowywać z mniejszą prędkością, co z kolei może utrudniać suszenie.

Kolejną zmianą w stosunku do dwóch poprzedników, jest rodzaj zastosowanego wypełnienia, którym nie są szklane, lecz plastikowe kulki, pochodzące, według zapewnień producenta, w 100% z recyklingu. To rozwiązanie także wydaje się dziwne, biorąc pod uwagę porównanie wagi szklanych i plastikowych kulek, te ostatnie są po prostu lżejsze. Do wypełnienia koca obciążeniowego potrzeba więc ich więcej, przez co staje on się grubszy i mniej komfortowy w codziennym użytkowaniu.